SZC logo

Mátészalkai Szakképzési Centrum Budai Nagy Antal Technikum és Szakgimnázium

OM kód: 203059/005 | 4320 Nagykálló Korányi Frigyes út 27.

Intézmény logo

Mátészalkai Szakképzési Centrum Budai Nagy Antal Technikum és Szakgimnázium

HírekKözérdekű adatokKIFU Webmail levelezésKRÉTA
Széchenyi 2020

Pénzügyi-számviteli ügyintéző

Pénzügyi-számviteli ügyintéző illusztráció

Gazdálkodás és menedzsment ágazat képzése, amely érettségivel és technikus szintű szakképzettség megszerzésével zárul.

A pénzügyi-számviteli ügyintéző a gazdálkodó szervezetek gazdasági tevékenységével összefüggő részfeladatait önállóan végzi: könyvelési feladatokat lát el, számítógépes programokat használ, nyilvántartások vezetésében vesz részt, közreműködik egyes pénzügyi műveletek előkészítésében és lebonyolításában.

Ajánlott minden fiatal számára, aki precíz és pontos a munkája ellátásában, rendszerben gondolkodik, érdeklődik a gazdasági folyamatok iránt, szereti a gyakorlatias feladatokat. A szakképzettséggel rendelkezők a gazdasági terület széles körében tudnak elhelyezkedni, vagy tovább tanulhatnak a gazdasági felsőoktatásban. Olyan magasabb szintű szakképzettséget is szerezhetnek , mint pl.: mérlegképes könyvelő, vám szakember, adótanácsadó, banki szakember.

KOMPETENCIAELVÁRÁS

Precizitás, pontosság, rendszerszemlélet, rugalmasság, szabálykövetési hajlandóság, jó kommunikációs készség, problémamegoldó készség, csapatmunka, szervezőkészség, felelősségtudat, folyamatos önfejlesztési igény.

A SZAKKÉPZETTSÉGGEL RENDELKEZŐ

  • érti és átlátja a gazdálkodó szervezet működését;
  • képes a számítógépes ügyviteli programok használatára;
  • ismeri és használja a kommunikációs csatornákat;
  • képessé válik a vállalkozások alapításával, működtetésével kapcsolatos adminisztratív feladatok ellátására;
  • elvégzi a bankszámlákkal kapcsolatos teendőket, a házipénztárral kapcsolatos feladatokat;
  • ellátja a vállalkozás adókötelezettségei teljesítéséhez kapcsolódó elektronikus ügyintézési feladatokat;
  • részt vesz a befektetési döntésekhez szükséges információ gyűjtésében;
  • közreműködik a projektek pénzügyi tervezésében;
  • ellátja a pénz- és hitelműveletekkel kapcsolatos ügyintézési feladatokat;
  • számítógépes programcsomag használatával könyvelési feladatokat lát el;
  • munkaköréhez kapcsolódó hagyományos és digitális dokumentumokat készít és rendszerez.

ISKOLASPECIFIKUS INFORMÁCIÓK A KÉPZÉSHEZ

PTT
KKK

 

Ágazat megnevezése:

Gazdálkodás és menedzsment

Szakma megnevezése, száma:

504110901 Pénzügyi-számviteli ügyintéző

Vizsgára bocsátás feltétele?

igen/nem

Leadás határideje:

a képzési idő befejezése előtt (az utolsó tanítási nap előtt) 7 munkanappal

Vizsgát megelőzően értékelésre kerül-e?

igen/nem

Projektvizsga része?

igen/nem

Portfólió típusa:

dokumentumgyűjtemény és prezentáció

Portfólió szakmai dokumentumainak száma NAPPALI képzésben:

minimum: 12 db (szakirányú oktatás ideje alatt félévente 2 db)

Portfólió szakmai dokumentumainak száma FELNŐTT képzésben:

minimum 8 db (2 éves képzés esetén félévente 3 db)

KKK által javasolt tartalmi és formai követelmények:

A tanuló a 11-13. évfolyamon, vagy a kizárólag szakmai vizsgára történő felkészítésben résztvevő a tanulmányi idő alatt készíti el a digitális portfóliót (a továbbiakban: portfólió), amely bemutatja egyéni tanulási útját és személyiségének fejlődését. A portfólió kötelező és választható elemeket tartalmaz.
A portfólió célját, szempontjait és szerkezetét az érintett oktatóval közösen, a tanulmányi idő alatt kell egyeztetni.

A portfólió tartalma:

Kötelező elemek a szakmai tartalomhoz:

  • egy vállalkozás szervezetének, külső-belső környezetének bemutatása
  • egy magánszemély által fizetett adók és járulékok bemutatása (személyi jövedelemadó, helyi adó, gépjárműadó és járulékok)
  • egy vállalkozás adózási tevékenységének bemutatása (pl. jövedelem típusú adó, általános forgalmi adó, cégautó adó, stb.)
  • egy gazdasági szereplő pénzügyi terveinek ismeretében meghozott intézkedések, pénzügyi döntéseihez kapcsolódó finanszírozási lehetőségei (pl. hitelezési eljárás bemutatása tőketörlesztési feltételekkel, speciális finanszírozás -lízing, faktorálás, bankszámla választás, nemzetközi fizetési forgalommal kapcsolatos ügyletek, beruházási döntések bemutatása gazdasági számításokkal stb.)
  • értékpapírokkal kapcsolatos ismeretek (az értékpapírok, mint a befektetések egyik formája, melyiket és miért válasszam, értékpapírszámla, Magyar Államkincstárnál vezetett számla stb.)
  • gazdálkodó szervezet működését bemutató számviteli információ (pl. számviteli politika tartalma, tárgyi eszköz-, készletgazdálkodás, beszámolási kötelezettség, mérleg elemző bemutatása, eredménykimutatás értelmezése).

Választható tartalmú elemek:

A tanulási eredményekhez kapcsolódó, a tanulói teljesítmények bizonyítékául szolgáló, a tanuló egyéniségét kifejező – az egyeztetett portfólió-struktúrával összhangban álló – elem feltöltése, pl.:

  • egy-egy önálló projektfeladat bemutatása, dokumentumai
  • vállalt kiselőadás(ok)bemutatása, dokumentumai és önreflexió megfogalmazása a reflexiós ciklus szerint (mi történt; mi volt jó, mi volt rossz; hogyan fogom legközelebb csinálni stb.)
  • a felhő-szolgáltatásokban és mobil alkalmazásokban való jártasság bemutatása, dokumentálása (pl. saját ügyfélkapu készítésének menete, e-banki szolgáltatás igénybevétele)
  • szakmai rendezvényen, versenyen való részvétel bemutatása, dokumentálása és önreflexió megfogalmazása a reflexiós ciklus szerint
  • önéletrajz, motivációs levél készítése egy álláspályázathoz − egyéb, a szakképző intézmény által jóváhagyott tartalom.

A szakirányú oktatás képzési ideje alatt minden félévben legalább 2 dokumentumnak (portfólió elemnek) kell elkészülnie, kivéve a kizárólag szakmai vizsgára történő felkészítés képzési szakaszát, ahol félévente 3 dokumentum (portfólió elem) elkészítése kötelező. A portfólió elemeit a vizsgázó – a szakképző intézmény által előre meghatározott szempontrendszer alapján – előadás (prezentáció) formájában mutatja be. Az előadás minimum 12, maximum 15 diát tartalmaz. Legalább hat portfólió elemet a kötelező szakmai tartalommal kell elkészíteni, és az előadás során ezek közül legalább egyet részletesen be kell mutatni. Az előadást követően a vizsgabizottság és a vizsgázó szakmai megbeszélést folytatnak a portfólió egy-egy eleméhez kapcsolódóan.

A portfólió formája, hitelesítése:

A szakmai vizsga megkezdésének feltétele a portfólió elkészítése és leadása, melynek határideje az utolsó tanítási napot (képzési idő végét) megelőző 7 munkanappal. Minden tanévben az intézmény rögzíti dátumszerűen a leadás határidejét.

Az egységbe szerkesztett* portfóliót (Word és PowerPoint) a vizsgaközpont által megjelölt tárhelyre kell feltölteni. A vizsgaközpontnak biztosítania kell a vizsgabizottság részére a portfóliók áttekintésének lehetőségét a Portfólió bemutatása vizsgarész megkezdése előtt. Az egységbe szerkesztett portfólió minimális tartalma az önéletrajz, legalább hat kidolgozott szakmai portfólió téma és a vizsgázó által írt reflexió.

Az egységbe szerkesztett portfólió szerkesztési elvárásai:

- Microsoft World formátum

- Times New Roman betűtípus

- 12-es betűméret, 1,5-es sortávolság, sorkizárt forma

- Margók: 2,5 cm

 

A vizsgázó a teljes portfóliót (Word dokumentum) és a prezentációt (a vizsgázó által választott prezentációs program PowerPoint, Prezi) elektronikus formában leadja a portfólió készítéséhez kapcsolódó tantárgy oktatójának. Az oktató a vizsgadokumentáció előkészítő szakaszában átadja a vizsga jegyzőjének az elektronikus dokumentumcsomagot, aki megküldi a vizsgafelügyelő részére azt jóváhagyásra a lebonyolítási renddel együtt. A jegyző a vizsga előkészítéseként a digitálisan benyújtott worddokumentumból nyomtatást készít a szóbeli vizsgarészhez. A nyomtatott portfóliók irattározásra kerülnek a vizsgát követően.

 

A portfólió leadásával egyidejűleg a vizsgázó papír alapon írásban nyilatkozik, hogy a portfólió saját munkája, illetve a felkészítést végző intézmény aláírásával igazolja, hogy a portfólióban megjelenő adatok, információk a vizsgára jelentkező által kerültek összegyűjtésre, illetve a vizsgára jelentkező készítette a portfóliót. (1. sz. melléklet: Nyilatkozat és 2. melléklet: Igazolás)

A vizsgázó által egységbe szerkesztett leadandó portfólió elemei:

- borítólap/címlap (egységes minta alapján),

- tartalomjegyzék,

- portfólió tartalma,

- mellékletek,

- nyilatkozat és igazolás (szkennelve).


Partnereink

SZC logo

Mátészalkai Szakképzési Centrum Budai Nagy Antal Technikum és Szakgimnázium


Mátészalkai Szakképzési Centrum Budai Nagy Antal Technikum és Szakgimnázium

4320 Nagykálló Korányi Frigyes út 27.

Telefon: 06 (42) 563-140 és 06 (42) 263-104

E-mail: nagykallo.budai@gmail.com

OM azonosító: 203059/005


2024Mátészalkai Szakképzési Centrum Budai Nagy Antal Technikum és Szakgimnázium